Tellurerota hjul drejbart med plade og bremse – Serie 65AL
Sværlasthjul med drejebeslag, kugleleje og integreret bremse
Tellurerota hjul drejbart med plade og bremse i Serie 65AL er udviklet til industrielle transportløsninger, hvor der stilles krav til høj belastningsevne, sikker manøvrering og effektiv fastlåsning. Hjulet er udført med TR-polyurethanbelægning med en hårdhed på 92 ± 3 Shore A og en støbt aluminiumsfælg. Kuglelejet sikrer jævn rotation og lav rullemodstand under belastning.
Det drejelige pladebeslag er fremstillet af presset, zinkbelagt stål og er forsynet med dobbelte kuglelejer samt støvbeskyttelse. Den integrerede bremse låser både hjulets rotation og drejebeslaget, hvilket øger stabiliteten ved parkering, lastning og arbejdsstationer.
- Belægning: TR-polyurethan, 92 ± 3 Shore A
- Fælg: støbt aluminium
- Leje: kugleleje
- Beslag: drejbart pladebeslag i zinkbelagt stål
- Drejemekanisme: dobbelte kuglelejer med støvbeskyttelse
- Bremse: låser både hjul og drejebeslag
- Hjuldiametre: 150 mm og 200 mm
- Hjulbredder: 40 mm og 50 mm
- Belastningsevne: 500 daN
- Temperaturområde: -20 til +80 °C
Kombinationen af polyurethanbane og aluminiumsfælg giver høj slidstyrke og robust drift i produktionsmiljøer, lagerområder og ved intern transport. Bremsesystemet gør hjulet velegnet til udstyr og vogne, der skal kunne fastholdes sikkert under brug.
Se relaterede løsninger: sværlasthjul og Serie 65AL.