CEJN Safety Reel slangeopruller 9,5 x 13,5 mm x 14 m
Automatisk slangeopruller med styret oprulning til trykluft
CEJN Safety Reel 19 911 2130 er en automatisk slangeopruller til trykluft med 14 m armeret PUR-slange i dimension 9,5 x 13,5 mm. Konstruktionen giver fuldt flow med lavt tryktab, og det maksimale arbejdstryk er 16 bar ved 20 °C.
Den langsomme og styrede oprulning kombineres med integreret slangestyring og en blød stopkugle, som giver kontrolleret håndtering af slangen. Oprulleren kan dreje 180°, så slangen kan følge arbejdsområdet, og den armerede PUR-slange kan anvendes ved temperaturer fra -20 til +60 °C.
- Model: Safety Reel 19 911 2130
- Medie: trykluft
- Slangedimension: 9,5 x 13,5 mm
- Slangelængde: 14 m
- Slangemateriale: armeret PUR
- Fødeslange: 1,5 m
- Tilslutning: R 3/8" udvendigt gevind
- Maks. arbejdstryk: 16 bar ved 20 °C
- Temperaturområde: -20 til +60 °C
- Drejefunktion: 180°
- Oprulning: langsom og styret med integreret slangestyring
Bemærk: Det maksimale arbejdstryk på 16 bar er angivet ved 20 °C.
Andre dimensioner og slangelængder kan findes under slangeoprullere. Til opbygning eller udvidelse af trykluftinstallationen findes slanger, koblinger og forbindelseskomponenter under slanger og koblinger.