Hævertpumpe HP-06E til væskeoverføring
Mini hævertpumpe i PE til manuel overføring af væsker
Hævertpumpe HP-06E er en mini hævertpumpe til manuel overføring af væsker. Pumpen aktiveres ved at lukke luftskruen i toppen, trykke på siderne af pumpehovedet og lade væsken løbe videre af sig selv.
Flowet stoppes ved at åbne luftskruen. Pumpen er fremstillet i PE-polyethylen og kan anvendes til diesel, petroleum, vand, frostvæske, sprinklervæske, fortynder, kemiske insektmidler og landbrugskemikalier, når væsken er kompatibel med pumpens materialer.
- Produkt: Hævertpumpe HP-06E
- Art.nr.: 40205
- Type: Mini hævertpumpe
- Pumpekapacitet: Ca. 7 l/min
- Total længde: 530 mm
- Sugerørslængde: 385 mm
- Sugerør max. diameter: Ø15 mm
- Udløbsrør: Ø12 mm
- Udløbsslange: 540 mm
- Pumpehus: Ø51 x 145 mm
- Materiale: PE polyethylen
- Min. temperatur: +5°C
- Max. temperatur: +40°C
- Velegnet til diesel, petroleum, frostvæske og sprinklervæske
- Kan anvendes til vand, fortynder, kemisk insektmiddel og landbrugskemikalier ved korrekt kompatibilitet
- Ikke til drikkevand
- Må ikke anvendes til benzen, benzin, methylethyl, koncentreret kaustisk soda, salpetersyre, saltsyre eller svovlsyre
Bemærk: Kontroller altid væskens kompatibilitet med PE, slange og pumpe før brug. Pumpen må ikke anvendes til aggressive væsker eller medier, der er angivet som uegnede.